‘Të gjithë njerëz jemi’, gruaja nga komuniteti rom: Jam me fëmijë të vogël dhe askush nuk më ka ndihmuar

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 24.12.2019, 16:15

Nga tërmeti i 26 nëntorit u shuan 51 jetë dhe shumë familje kanë mbetur në rrugë ta madhe, pasi banesat e tyre u shkatërruan. Por rasti i një familjeje në në lagjen 3 në Durrës është edhe më i rëndë.

Sipas zonjës së shtëpisë autoritet i kanë nxjerrë nga hoteli me pretekstin se banojnë me qira, por ajo thotë se pronarët e banesave kerkojnë lekët e qirase, por shteti nuk u ka dhënë asgjë.

Më tej ajo ka treguar:

Na kanë dhënë këtë letrën që u konstatua që është rrezik shembje, shkuam dhe u ankuam dhe sërish nuk na kanë dhënë asnjë zgjidhje. Unë nuk njoh as shtet dhe asgjë më kanë dhënë asnjë zgjidhje shteti. Do të jemi tek hoteli deri me datën 3 janar. Endemi rrugëve që të gjejmë shtëpi në qira. Na nxorrën nga hoteli pas dy javësh.këto të hotelit do të na nxjerrin dhe na thanë veproni që të bëni atë bonusin e qirasë. Kam kapur kryetarin e njesisë më ka thënëqë me atë do të merrem. Për pak ditë jemi në hotel për momentin, por ne do të detyrohemi të kthehemi sërish. Bonusin e qirasë nuk na e kanë dhënë dhe pronarët e banesave nuk na pranojnë pa lekë në dorë.”

Po ashtu ajo ka treguar se ka një fëmijë të vogël, i cili është me ‘sindromën down dhe se është e ndarë nga bashkëshorti.

Ajo ka shtuar:

Jam e ndarë nga bashkëshorti dhe kam një fëmijë me sindromën doën. Nuk kam asnjë ndihmë ekonomike. E përballoj shpenzimet me një pension fëmijë. Jam me fëmijë të vogël dhe askush nuk me ka ndihmuar. Keq për një pjatë sup jemi ne, të tjerëve u dhanë lloj lloj gjerash, po na panë ne se jemi jevgj, por jo se të gjithë njerëz jemi.”

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit