Punëtorët e kulturës në grevë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 24.12.2019, 15:48

3400 punëtorë të kulturës u hodhën në grevë. Kërkojnë ripërtëritjen e marrëveshjeve kolektive, rritje të pagave si dhe kushte më të mira pune. Nga sindikata e punëtorëve të kulturës thonë se deri tek greva e përgjithshme erdhi pasi Ministria nuk ka respektuar ultimatumin e tyre. Por dikasteri i Kulturës pas fillimit të grevës së sotme thirri në takim urgjent sindikalistët. Kryetarja e Sindikatës Sanja Arsovska tha se Ministri i Kulturës ka pranuar kërkesat e tyre, por me kushtin që zbatimi i tyre në vend të 1 janarit të fillojë në shtator të vitit të ardhshëm.

"E vetmja sferë e Maqedonisë në të cilën për 15 vite nuk është ripërtërirë marrëveshja kolektive është sfera e kulturës. Ndërkaq sipas Ligjit për kulturë të Maqedonisë së Veriut, çdo pesë vjet duhet që ministria me institucionet e kulturës të nënshkruaj marrëveshje të reja por kjo nuk është realizuar, andaj sot në mënyrë simbolike, institucionet e kulturës, pra punonjësit e kulturës, duke përfshirë këtu artistët, personelit teknik dhe administratën mbajmë grevë pra është ditë jo pune, si shenjë revolte ndaj neglizhencës së ministrisë së kulturës", deklaroi Elmir Sejfullai, kryetar i Sindikatës së Punëtorëve të IN Teatri i Tetovës.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit