‘Në rast të një Mini-Shengeni Ballkanik’, ish-zvministri Ramës: Serbia do bëhej një superfuqi në rajon

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 24.12.2019, 14:54

Ish-zëvendës ministri i Arsimit, Taulant Muka në një postim në rrjetet sociale ka shkruar se edhe për vitin 2019, Kosova dhe Shqipëria janë të fundit në rajon për publikimet shkencore.

Po ashtu ai më tek shkruan se Serbia nga ana tjetër tregon një nivel të lartë në shkencë krahasuar me vendet e tjera të Ballkanit.

Sipas Mukës këto të dhëna janë tregues i qartë se në rast të një 'Mini-Shengeni Ballkanik', përballë Kosovës dhe Shqiperisë me nivel të ulët arsimor dhe ekonomi të ulët, Serbia do bëhet një superfuqi në rajon.

Postimi i plotë:

Edhe per vitin 2019, Kosova dhe Shqiperia te fundit ne rajon per publikimet shkencore, e per pasoje te fundit ne rajon per nivelin e dijes qe zoterojne dhe prodhojne! Serbia nga ana tjeter tregon nje nivel te larte ne shkence krahasuar me vendet e tjera te ballkanit. Keto te dhena jane tregues i qarte se ne rast te nje mini-shengeni ballkanik, perballe Kosoves dhe Shqiperise me nivel te ulet arsimor dhe ekonomi te ulet, Serbia do behej nje superfuqi ne rajon! Dija eshte "sunduesi" ekonomik dhe politik sot! Shkenca ne ditet e sotme eshte ne sherbim te prodhimit te produketeve ne fusha te ndryshme, rritjes se eksporteve e per pasoje eshte motorr i rendesishem i ekonomise se nje vendi. Integrimi ekonomik, arsimor dhe politik midis Kosoves, Shqiperise dhe trojeve shqiptare ne Maqedoni eshte rruga e vetme e cila mund te forcoje dijen ne trojet shqiptare, e te sjelle zhvillim ekonomik dhe politik per Shqiptaret! PS:Te dhenat jane marre nga Databaza Scopus’’

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit