Prokuroria Publike ende punon nën presion

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 24.12.2019, 12:29

Kryetarja e Komisionit Shtetëror për Parandalim të Korrupsionit (KSHPK) Biljana Ivanovska konsideron se Prokuroria Publike (PP) ende punon nën presion, prej, siç thotë sot, dy arsye – e para është që për disa lëndë ende nuk ka përgjigje, ndërsa e dyta është se për disa lëndë, megjithatë, marrin shumë përgjigje të shpejta. Kjo, siç tha, tregon se ka porosi të ndryshme.

“Mendoj se duhet ende shumë të punohet, fillimisht secili në vetvete, dhe pastaj institucionalisht të përforcohen mekanizmat për sjellje të kontrolluar atj. Ne paralajmëruam se për vitin e ardhshëm fillimisht sistemi gjyqësor do të vendoset në planin vjetor për kontroll dhe ndjekje të gjendjes pronësore, do të japim kontribut tonin nga aspekti ynë, konform ligjit tonë dhe do të shohim si do të shkojë më tej”, deklaroi Ivanovska duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve lidhur me atë sa janë të kënaqur nga procedura e PP-së kur japin rekomandime që t’i inicohet përgjegjësi penale dikujt, para fillimit të trajnimit për rolin e informatorëve në luftën kundër korrupsionit.

Lidhur me vetingun në gjyqësi ajo tha se mund të flitet për paralajmërime edhe për veting, por kjo duhet mirë të përgatitet. Vetingu, konsideron Ivanovska, duhet të bazohet në ligj.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit