Zjarri i shkrumboi gjithçka, burri shpëton për një fije duke u fshehur në furrë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 24.12.2019, 12:17

Ndërsa zjarret janë jashtë kontrollit në të gjithë Australinë, histori të mrekullueshme të mbijetesës kanë dalë në sipërfaqe. Teksa prona e Steve Harrison u shkrumbua nga flakët, 67-vjeçari i shpëtoi zjarrit duke u fshehur brenda një furre qeramike, rezistente ndaj flakëve.

Poçari tha për ABC se nuk u evakuua për të mbrojtur banesën e tij në Balmoral, komunitet në jug-perëndim të Sidneit që është shkatërruar nga flakët.

Ai tregoi:

Vrapova drejt kamionçinës, por kopshti im ishte mbuluar tashmë nga flakët, në rrugë kishte zjarr, kështu që nuk largohesha dot. Kjo ndodhi një ditë para se të ndërtoja vetë një furrë për qeramikën, në madhësinë e një arkivoli, mjaft e madhe sa për të më zënë mua brenda.”

Harrison u fsheh në furrë për gjysmë ore derisa zjarri u shua.

Burri shton:

Ishte shumë i madh, kudo kishte vetëm ngjyrë portokalli. Ishte e frikshme, unë u tmerrova. Mund të kisha vdekur nëse nuk do të kisha menduar për planin B. Në furrën e vogël që bëra, kisha një zjarrfikës, një kovë me ujë, një shishe me ujë të pijshëm dhe një batanije kundër zjarrit."

***

Burim: ABC Net|Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit