Deklarata e fortë: Edi Rama, shqiptari më i dashur në Serbi

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 23.12.2019, 23:50

Pedagogu Klejdi Këlliçi ka bërë një deklaratë të fortë këtë mbrëmje në studion e emisionit "360 Gradë".

Ai u shpreh se i vetmi objektiv që ka arritur Rama përmes "Minishengenit Ballkanik" është fakti se sot është shqiptari i tretë më i dashur në Serbi, pas Esat Pashë Toptanit dhe Rrahman Morinës.

Pedagogu tha:

Nëse ka një objektiv minimal që ka arritur është se zoti Rama mund të jetë shqiptari i tretë më i dashur në Beograd. I pari Esat Pasha, i dyti Rrahman Morina dhe i treti Rama. Nuk është e rëndë sepse ka përballë gjithë opinionin publik që është kundër. Nëse është luajtur me dinamikën shqiptar i mirë dhe shqiptar i keq, Rama sot për Serbinë është shqiptari i mirë. Të shkaktojë kaq ndarje mes shqiptarëve për një çështje…"

Kujtojmë këtu se pak ditë më parë në Tiranë u mbajt takimi dy ditor në kuadër të të ashtuquajturit "Samiti i Minishengenit Ballkanik", ku treshja e liderëve ballkanikë Rama-Vuçiç-Zaev u takuan për herë të tretë, kësaj here në kryeqytetin shqiptar, pas dy takimeve të para të zhvilluara në Beograd e Ohër.

Ardhja e Vuçiç në Tiranë shkaktoi reagime të ashpra në mbarë opinionin publik, si dhe u zhvilluan dy protesta para ambienteve ku po zhvillohej takimi tre palësh.

Ato që shkaktuan reagimin më të madh ishin deklaratat e Ramës ndaj kryeministrit në largim të Kosovës, Ramush Haradinaj, të cilin e cilësoi si "gënjeshtar të madh" dhe "të paditur klasik", në prani të Vuçiç e Zaev.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit