“Minishengeni Ballkanik”, Haradinaj: Tentativë për të hequr taksën ndaj Serbisë, Kosova e orientuar drejt NATO-s e jo Rusisë

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 23.12.2019, 22:06

Kryeministri në largim i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar sërish për të ashtuquajturin "Minishegeni Ballkanik".

Teksa organizoi një pritje për festat e fundvitit, Haradinaj përfitoi nga rasti për ta kundërshtuar edhe një herë këtë nismë të treshes Vuçiç-Rama-Zaev.

Kryeministri kosovar theksoi se ky "minishengen" po bëhet për të izoluar dhe nënshtruar Kosovën, në tentativë për të hequr taksën.

Sipas tij, aspirata e Kosovës është drejt BE-së dhe Natos, jo Rusisë.

Ai u deklaroi:

Tentativat për minishengen dhe reciprocitet bëhen për të hequr taksën dhe nënshtruar Kosovën. Orientimi i Kosovës është drejt BE-së e jo drejt izolimit rajonal. Drejt NATO-s e jo Rusisë."

Kjo është deklarata e dytë e Haradinajt lidhur me minishengenin, ku thekson se kjo po bëhet për të detyruar Kosovën të heqë taksën ndaj Serbisë.

Kujtojmë këtu se fill pas kësaj deklarata, kryeministri Rama, në mënyrë arrogante dhe të pahijshme, sulmoi ashpër Haradinajn, duke e cilësuar si "gënjeshtar të madh" e "të paditur klasik".

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit