Për herë të parë në histori, kjo është vajza që fitoi ‘Kampionatin Botëror’ të lojës me shigjeta

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 23.12.2019, 19:35

Fallon Sheerrcok është gruaja e parë që ka arritur të fitojë kampionatin botëror të lojës me shigjeta. 25- vjeçarja ka arritur t’ia dalë falë aftësive të saj, por pati edhe një mbështetje të pakushtëzuar nga publiku. Ajo ka thënë:

Jam vërtetë e lumtur që kam arritur të bëj diçka. Kam arritur të vërtetoj që mund të luajmë të barabarta përballë burrave, por edhe t’i mundim ata.’’

Por edhe pse ajo arriti t’ia dalë dhe të triumfojë, thotë se trajtimi që i kanë bërë nuk është i njëjtë me atë të burrave.

Sherrock është gruaja e pestë që garon në 'Kampionatin Botëror të Shigjetave'. Po ashtu ajo e ka thënë mjaft hapur se nuk do të heqë dorë.

Më tej ka thënë:

Unë e kam provuar vetëm se mund të mposhtim këdo. Unë kam rrahur dy nga lojtarët më të mirë në botë. Dhe s’dua ta dëgjoj më se gratë nuk dinë të luajnë.’’

Burimi: CNN/ Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit