“Shteti na ka lënë harresë”, banorët e Vorës paralajmërojnë protesta: Do bllokojmë autostradën Tiranë-Durrës

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 23.12.2019, 19:41

Përveç 51 viktimave, tërmeti i fuqishëm i 26 nëntorit la pas mijëra ndërtesa të shkatërruara.

Lëkundjet e fuqishme shkaktuan dëmtime të mëdha edhe në zonën e Vorës, ku 15 pallate janë shpallur të pabanueshme, duke lënë pa një strehë në kokë më shumë se 90 familje.

Shumica e banorëve vijojnë të qëndrojnë në çadër, ndërsa pjesa tjetër jetojnë tek të afërmit, ose kanë marrë shtëpi me qira.

Ata shprehen se deri më tani janë lënë harresë nga autoritetet. Një tjetër problem është ai i bonusit të qirasë, i cili mesa duket deri më tani nuk po aplikohet për banorët e prekur nga tërmeti.

Banorët e kësaj zone shprehen:

Po paguajmë qira, bashkia nuk ka thënë gjë për bonusin që flitet 200 veta. Ja ka gjet ndonjëri bashkia apo Belinda Balluku shtëpinë këtyre familjeve që mos ta ndjejnë këtë tërmet që ra, jo. Gjithësecili e ka gjetur vetë. Vetë çdo gjë. Ky është një tërmet i dytë. Shkojmë në bashki dhe ngrenë supet. Jemi as në qiell dhe as në tokë. Nuk e dimë tani do të na japin qira shtëpie, çfarë do të bëhet me pallatin?

Më tej ata tregojnë se nuk kanë mundësi as të lahen dhe për më tepër nuk kanë as ngrohje, ndërsa theksojnë se çdo gjë e sigurojnë vetë.

Për "Ora News", ata thonë:

Në çadër, pa larë. Ngrohje nuk ka, një kalorifer që kishim na e morën se thanë mos digjeni.Tani kemi mbetur në të ftoftë dhe shi. Kemi qenë jashtë shtetit, gjuhën se dinim dhe na ka strehuar greku, që thotë greku greku.Në kishë më ka mbajtur tre muaj me katër fëmijë mua greku.Këta janë pa shpirt, nuk e di çfarë shteti i ndyrë është. Erdha të lë kockat këtu se nuk desha ti lë jashtë shtetit."

Ata bëjnë apel ndaj shtetit që të merren masa për strehimin e tyre, pasi në të kundërt do të zhvillojnë protesta, që do të arrijnë deri në bllokimin e autostradës Tiranë-Durrës.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit