Vijon drama për të prekurit nga tërmeti, banorët në Bubq flenë në çadra e makina

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 23.12.2019, 19:23

Përveç Durrësit e Thumanës, tërmeti i 26 nëntorit shkaktoi dëmtime të konsiderueshme edhe në zonën e Bubqit, ku shumë shtëpi u shpallën të pabanueshme pas kqyrjes nga ekspertët.

Kjo ka detyruar shumë banorë të flenë nëpër çadra, në oborret e të afërmve të tyre, ndërsa ka dhe të tjerë që flenë në makinë.

Ata shprehen se jetesa për ta është bërë mjaft e vështirë.

Për "Abc News", një nga banorët shprehet:

Nëpër çadra të gjithë, unë për vete flej në makinë."

Ata thonë se janë në pritje të bonusit të qirasë dhe nuk duan të largohen nga zona e Bubqit, pasi aty sigurojnë jetesën me anë të blegtorisë.

Banorët shprehen se duan të strehohen aty pranë, ndërsa kërkojnë sjelljen e ndonjë kontejneri, pasi nuk mund të qëndrojnë gjithë kohën tek të afërmit e tyre.

Njëra nga banoret thotë:

Nëse është e mundur të na sjellin ndonjë kontejner sepse është e pamundur të qëndrojmë tek të afërmit tanë deri kur të përfundojnë këto punë.'

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit