Vajza lë të dashurin dhe punën për të udhëtuar nëpër botë me qenin e saj

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 23.12.2019, 11:24

Një vajzë e moshës 24 vjeçare vendosi të ndryshojë tërësisht mënyrën e të jetuarit. Ajo u nda nga i dashuri dhe la punën, për të nisur një udhëtim rreth botës me qenin e saj të dashur dhe një furgon.

Sydney Ferbrache, nga Indianapolis, në Indiana, SHBA, u frymëzua për të bërë këtë jetë të re pasi pa në internet fotot e një vajze, e cila po udhëtonte dhe po shëtiste gjithë botën me furgon. Në vend që të bënte një jetë si gjithë të tjerët, vajza i kërkoi të dashurit të bashkoheshin në aventurë.

Sydney tregon se kishin të dy (ajo dhe i dashuri), një jetë shumë të mjerushme. Bashkë bënin rreth 70-80 orë pune në ditë. Vajza vendosi të blinte një furgon tip Mercedes Benz, i cili kushtoi rreth 18 mijë dollarë. Ajo shpenzoi edhe shumë para të tjera që ta kthente këtë furgon në një mjet me të cilin mund të udhëtoje lehtësisht.

Sydney dhe i dashuri i saj nisën këtë aventurë në shtator të vitit 2017, por shumë shpejt ajo e kuptoi se i dashuri nuk bënte për këtë punë. ajo vendosi të “arrinte yjet” e vetme, pa shoqërinë e tij, por gjithmonë nën miqësinë e qenit besnik.

E reja ka udhëtuar deri më tani në 20 shtete të ndryshme, gjithmonë me furgon. Për të udhëtimi është kthyer në një mënyrë jetese dhe duke përdorur rrjetet sociale, vajz aka mundur të përfitojë nga marketingu dixhital e të fitojë të ardhura.

***

Burim: Unilad|Përktheu dhe përshtati: JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit