I vihen prangat shqiptarit në Angli, dy ditë kishte që kiste filluar “punë”

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 23.12.2019, 10:56

5 muaj burg është dënimi që ka marrë një shqiptar në Britaninë e Madhe, pasi u ndalua nga autoritetet dhe u shpall fajtor për ngritjen e një ferme kanabisi. Shqiptari kishte pak ditë që kishte mbërritur ilegalisht në Angli.

Ata që e sollën e futën direkt në “punë”, duke i kërkuar të kujdesej për kanabisin e mbjellë në një shtëpi në Coventry. Sipas CoventryObserver, shqiptari Kleris Bregasi u arrestua vetëm dy ditë pasi kishte nisur të kujdesej për bimët.

Aksioni u krye nga disa oficerë me rroba civile, që panë dëmtime në derën e shtëpisë. Kur u futën brenda, ata gjetën 53 rrënjë kanabisi, me një vlerë tregu prej 14 mijë sterlina.

Kur u intervistua, shqiptari tha se sapo kishte ardhur dhe se e kishin paguar 40 sterlina për punën që bënte. Ai tha se kishte hezituar të bënte punën e kërkuar në fillim, por u vendos nën persion për shkak se ata që e sollën, e dinë ku jeton familja e tij në Shqipëri.

Gjykatësi, teksa i dha dënimin, i tha se pavarësisht kohës së shkurtër, ai kishte ofruar mbështetje për një nismë kriminale.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit