Hera e parë që nga viti 1803, anulohet mesha e Krishtlindjeve në Notre Dame

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 23.12.2019, 08:13

Pas flakëve që shkatërruan katedaralen e Notre Dame në 15 prill të këtij viti, autoritetet vendore në Paris bënë të ditur se këtë vit nuk do të mbahet mesha e Krishtlindjeve në këtë kishë. Kjo është hera e parë që një gjë e tillë ndodh që nga viti 1803.

Që nga viti 1803, çdo Krishtlindje katedalja e Notre Dame në Paris zhurmonte nga këmbanat e festive fetare për të shënuar lindjen e Krishtit. Këtë vit pas zjarrit të tmerrshëm të 15 prillit, për herë të parë kisha, tetë shekullore, do të jetë e heshtur. Asnjë shërbim fetar nuk do të mbahet mes mureve të saj për të pritur lindjen e fëmijës Jezus.

Parizienë dhe turistë duhet të drejtohen në kisha të tjera për festimet e mesnatës së 24 dhjetorit dhe për meshat e datës 25. Është kisha e Sant Xherman Lokzeri, përballë Luvrit, ku që nga data 1 shtator janë zhvendosur zyrat e katedrales. Do të ketë një meshë lutjesh në oren 23.30, ndërsa në 25 dhjetor mesha do të jetë në orën 10, ndërsa celebrimi solemn po në të njëjtën kishë në orën 11 e 30.

Risultato immagini per notre dame de paris"

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit