Studim i ri botëror: Depresioni dhe vetëvrasja pasojë e ndotjes së ajrit

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 23.12.2019, 01:20

Një studim i ri botëror tregon se ndotja e ajrit lidhet me depresionin dhe vetëvrasjen.

Njerëzit që jetojnë në një vend me ndotje të lartë të ajrit kanë nivel më të lartë të depresionit dhe vetëvrasjeve, kjo është gjetur në bazë të rishikimit të disa të dhënave sistematike globale.

Parandalimi i ngrohjes globale në mbarë botën mund të parandalojë miliona njerëz nga depresioni, pretendon ky studim. Kjo supozon se ekspozimi ndaj ajrit global është duke e shkaktuar ngrohjen globale. Shkencëtarët besojnë kjo është e mundshme por është e vështirë të të dëshmohet më shumë rreth këtij dyshimi, raporton “The Guardian”.

Kjo lloj ndotje e ajrit e analizuar në studim është e prodhuar nga djegia e karburanteve fosile në automjete, shtëpi dhe industri.

Hulumtuesit kanë thënë se kjo dëshmi e re forcon thirrjen e mëtutjeshme për të trajtuar atë që Organizata Botërore e Shëndetësisë e quan “Emergjencë e heshtur e shëndetit publik” të ajrit të ndotur

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit