Partia më e madhe nacionaliste në Maqedoninë e Veriut ka një kusht, për partitë shqiptare

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 22.12.2019, 17:28

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoski, ka deklaruar se emri i ri i shtetit tani më është realitet që nuk mund të injorohet. Në intervistë për REL, Mickoski tha se nuk mund ta injorojnë realitetin, por do të luftojnë që ta ndryshojnë. Ai ka deklaruar se se atë që e ka thënë shumë herë në të kaluarën, mund ta përsërit edhe 100 herë, por do të ishte dyftyrësi nëse flasin për diçka që është e kundërta e realitetit.

I pyetur nëse do të koaliconojnë me BDI-në, nëse fitojnë zgjedhjet parlamentare, Mickoski është përgjigjur se kanë qëndrim principiel se do të koaliciojnojnë me çdo parti politike që do ta pranojnë platformën e tyre, përkatësisht programin politik.

“Do të ulim, do të bisedojmë, do të negociojmë dhe pse jo edhe do të koalicionojmë. Nuk kemi preferenca ndaj as njërës, kemi relacione me të gjitha partitë politike që janë përfaqësuese të shqiptarëve, kemi me partitë politike që nuk janë përfaqësuese të shqiptarëve, por të etniteteve tjera, këshu që do të kemi programë në tavolinë dhe vis a vi programit të tillë, nëse gjejmë pikë lidhëse, pse jo”, tha kreu i VMRO-DPMNE-së.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit