Kushte çnjerëzore në çadër, dy familjet në Vaqarr kanë nevojë urgjente për kontenier

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 22.12.2019, 12:26

Nga Osman Stafa

Pasi me sinjalizuan per dy familje qe gjenden ne kushtet te veshtira ne fshatin Gropaj (Vaqarr) te Tiranes, vendosa te shikoj situaten nga afer!

Fillimisht shkova ne familjen e Ymer Berziut. Ai jetonte me 2 prinderit, (babain e kishte me diabet), bashkeshorten dhe 2 vajzat, perkatesisht 14 dhe 2 vjec. Vajza 14-vjecare ishte larguar per tek te afermit, pasi s'mund te qendronte ne shtepi. Shtepia e kesaj familjeje kishte pasur demtime qe ne termetin e 21 shtatorit, qe atehere ishin ne cader. Madje, nga muaji nentor, duke qene se qendrimi ne cader ishte bere i veshtire, kjo familje kishte hyre ne shtepi. Termetin e 26 nentorit e kishin perjetuar ne banese, dhe sipas tyre ishte fat qe ata kane shpetuar. Tashme ata nuk hyjne me ne shtepi, pasi sipas disa inxhiniereve qe kishin shkuar aty, familjaret nuk duhet te hynin me ne ate banese, sepse u rrezikohej jeta. Ata jetojne me cader, ne te ftohte, e ne lageshti, dhe presin qe vitin e ri ta kalojne po aty. Ymerit, nje vit me pare, djali 20-vjec, teksa po rregullonte llamben, e kapi korenti dhe humbi jeten! Nje ngjarje qe e keputi me shume kete familje. E sot gjenden ne qiell te hapur e te pashprese.

Ne familjen e dyte ne te cilen isha, ishte ajo e Ylber Peposhit. Ylberi jetonte me bashkeshorten, 3 femijet, perkatesisht 7, 5 dhe 2 vjec, 2 prinderit, e me 1 vella me probleme mendore. Termeti i 21 shtatorit i nxorri ne cader, e qe prej asaj kohe qendrojne aty. Nje familje e varfer, qe termeti u shtoi edhe me shume hallet dhe veshtiresite. Cadra fut ujin brenda, e naten eshte ftohte. Qendrimi eshte shume i veshtire, sa ka mommente qe keta njerez hyjne brenda, dhe pse njesia administrative u ka thene, qe mos hyni brenda, se shtepia ka demtime, dhe eshte pergjegjesia juaj, nese ju ndodh gje.

Djemte e vegjel, kur u thash, se c'deshironin qe t'Ju sjell heren tjeter, kur te vi, me thane: Njeri kerkoi nje makine te vogel qe te luante, e tjetri, ai ne klase te dyte, nje pale kepuce, se ato qe kishte, i fusnin uje brenda dhe i mbanin kembet ftohte.

Keto familje nuk jetojne ne propaganden ne te cilen reklamohet se gjenden familjet shqiptare, keto familje jetojne realitetin, dhe realiteti eshte ky, ne shi, ne te ftohte, ne veshtiresi, pa shtepi, e ne qiell te hapur. Une nuk dua t'u bej apel institucioneve shteterore, sepse ato nuk degjojne, por nese dikush nga ju, mund t'u siguronte ketyre familjeve nga nje kontenier, do merrte bekimet e Zotit, pasi do nxirrte ata femije nga balta e do u suguronte nje dhome te ngrohte, ku mund ta bejne gjumin rehat dhe te sigurte!

****

Kushdo që ka mundësi të ndihmojë, të kontaktojë me gazetarin Osman Stafa, kontaktin e së cilit e gjeni duke klikuar këtu.

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit