“E kishte mbërthyer dhe po e tërhiqte drejt një shkurreje”, babai ‘hero’ rrëfen si e shpëtoi të birin 4-vjeçar nga pitoni gjigand

Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 22.12.2019, 02:15

Një 4-vjeçar u shpëtua mrekullisht nga babai i tij "hero", pasi një piton rreth gjigand rreth 4.5 metra, u përpoq ta tërhiqte atë.

Evan Thompson ishte po organizonte një festë për shpërnguljen e tij në shtëpinë e re në Aierlie Beach, në Queensland në Australi, kur zvarraniku gjigand sulmoi Klifordin e vogël.

Vogëlushi u kafshua disa herë nga pitoni, por mos të ishte ndërhyrja e shpejtë e babait të tij, do të ishte bërë "vakti" i zvarranikut të frikshëm.

Duke folur për 7 News, Evan tha:

Dëgjova ulërimat e djalit tim. Kur ktheva kokën, pashë atë që po ndodhte. Ishte një gjarpër gjigand që kishte mbërthyer tim bir nga këmba dhe po e tërhiqte pranë një shkurreje."

Teksa ndjeu rrezikun që po i kanosej të birit, Evan nuk e mendoi dy herë dhe nxitoi ta shpëtonte.

Ai goditi në kokë disa herë gjarprin. Evan theksoi gjarpri e lëshoi Klifordin pasi ai e goditi.

Mirëpo, pasi e lëshoi fillimisht, gjarpri iu vërsul sërish vogëlushit duke e kafshuar përsëri.

Babai "hero" u shpreh se më pas e kapi gjarprin për nofulle dhe e përkuli aq sa mundi. Pasi kreu këtë veprim, 4-vjeçari mundi t'i shpëtonte gjarprit.

Por, zvarraniku ishte tejet agresiv dhe nisi sërish ta ndiqte nga pas, duke bërë që edhe vetë Evan të kërkonte për ndihmë.

Më pas ai mundi ta vriste gjarprin falë ndihmës së një miku të tij, që fatmirësisht ndodhej aty pranë.

Vogëlushi 4-vjeçar u transportua me urgjencë në Spitalin Mackay, ku mori trajtim mjekësor për plagët që mori nga kafshimi i gjarprit gjigand.

Evan tha se i biri po shërohet shpejt dhe ndodhet në gjendje të mirë shëndetësore.

Burimi: LAD Bible|Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit