Vazhdojnë dëshmitë rrëqethëse: ‘Tona’ bleu viçin e ngordhur për ta bërë qofte, isha vetë prezent

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 23.11.2019, 17:25

Siguria ushqimore është një prej çështjeve më shqetësuese në vendin tonë. Nisur nga Autoriteti Kombëtar Ushqimor, i cili është inekzistent me kontrollet që supozohet t’u bëjë subjekteve tregtare dhe produkteve që ata tregtojnë, e deri tek ndërgjegjësimi i këtyre shitësve që mendojnë vetëm të pasurohen.

Kujtojme këtu se një denoncim rrëqethës mbërriti ditën e djeshme në redaksinë e JOQ Albania nga një punonjës i përpunimit të produkteve të mishit, i cili sheh me sytë e tij se çfarë ndodh në këtë industri e se si kompanitë me emër fusin produktet e tyre në treg nga mishi i kafshëve të ngordhura.

Ai tregoi se ERDA, EHW, TONA, HAKO, ELIDOR lopët e ngordhura i bëjnë sallam. Ndërsa pasditen e sotme një tjetër denoncim ka mbërritur pranë redaksisë së JOQ Albania.

Qytetari që ka shkruar pranë redaksisë së JOQ Albania tregon se kompania 'Tona’ ka blerë një viç të ngordhur për 50 mijë lekë të vjetra dhe se e kanë bërë qofte.

Ai tregon se ka qenë vetë prezent kur tregtari i mishit kishte thënë se do e çonte tek kompania se e bëjnë qofte.

Dhe më e çudishtmja në gjithë këtë histori është se kompania, ‘Tona‘ ka si slogan ‘Simbol i cilësisë‘.

Mesazhi i plotë:

Pershendetje joq ! Doja dhe une te denoncoja nje rast, per sa i perket kompanise Tona ne Korce.Reth 1 vit me pre ne fshatrrat e pogradecit lopa lindi nje vic te ngordhur dhe personi qe kishte lopen e shiti ate per 50 mij lek te vjetrra tek nje trregtar mishi . Isha vet prezent kur tha qe kete mir do ja coj kompanise se e bejne qofte.‘‘

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit