JOQ Albania
Home

Momenti i shumëpritur, Alvin Berisha takohet me babain dhe motrat e tij
Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 08/11/2019 8:01

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Mësohet se a mbërritur në Romë Alvin Berisha, 11-vjeçari i cili u nxorr nga kampi kurd Al-Hol ku mbahej prej kohësh.

Alvin është takuar me të atin dhe motrat e tij në aeroportin e Fiumicinos.

Historia e 11-vjeçari shqiptar preku miliona njerëz dhe shpëtimi i tij ishte lajmi që të gjithë e prisnin.

Vuajtjet e tij ishin të mëdha në kampin ku e ëma e çoi, por gjithçka mori fund falë përpjekjeve të të huajve. Fëmija shqitpar u lirua nga kampi Al-Hol falë një korridori humanitar të krijuar nga Kryqi i Kuq dhe homologët e tyre arabë. Kujtojmë se mediat italiane dhe vetë populli italian bëri të pamundurën për lirimin e këtij 11-vjeçari.