JOQ Albania
Home

Thjeshtë fare, disa mënyra si të shpëtoni nga sytë e fryrë në mëngjes
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 16/08/2019 7:24

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Zgjoheni keq në mëngjes dhe sytë tuaj nuk janë aspak në formë për të dalë nga shtëpia? Mos u shqetësoni se nuk jeni të vetmit.

Janë të shumtë njerëzit që ngrihen me sy të fryrë apo me rrathë poshtë syve në mëngjes. Për t'i shmangur ato ka disa mënyra të thjeshta. Ata që i kanë provuar, kanë treguar se janë edhe efektive.

Cilat janë ato? Po i rendisim më poshtë:

Të bardhat e vezëve – Të bardhat e vezëve dëshmojnë se janë ngjyrimi i përsosur për sytë e fryrë. Acidet Tannic dhe Gallic janë anti-inflamatorë natyralë që punojnë për të zvogëluar enjtjen. Të bardhat e vezëve tendosin lëkurën.

Risultati immagini per e bardha e vezes

Patatet – Niseshteja në patate ka veti anti-inflamatore që luftojnë kundër enjtjes në sy. Thjesht grijeni një patate dhe paketojeni në një leckë të pastër. Shtypeni atë në sytë tuaj dhe e lini për 10-15 minuta.

Risultati immagini per patate

Kastraveci – Shumë njerëz janë njohur me ndikimet qetësuese të trangujve. Karakteristikat astringente që gjenden tek trangujt ndihmojnë që enët e gjakut nën sy të tkurren. Mënyra më e mirë për të përdorur trangujt është që ta vendosni lart dhe ta shtrini sipër syve tuaj të mbyllur për 5-10 minuta. Jo vetëm që do të ndjeheni më të qetë, por edhe sytë tuaj do t’ju falënderojnë.

Risultati immagini per kastravec

Lugët – Ndonjëherë edhe një lugë e thjeshtë mund të ndihmojë në sytë e fryrë. Lugët metalike të ftohta përshtaten në mënyrë të përsosur mbi sy për të siguruar lehtësim të menjëhershëm për enjtjet.

Risultati immagini per spoon for eyes

***

Për t’u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet. KOMUNITETI JOQ ALBANIA: https://m.facebook.com/groups/komunitetiJOQ/