Maqedoni, përdorimi i mediave sociale do të rregullohet me strategjitë për digjitalizim dhe media

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 27.02.2023, 14:14

Me strategjitë për digjitalizim dhe media në të ardhmen do të rregullohet përdorimi i mediave sociale për avancimin e shoqërisë, dhe jo për pasoja të padëshiruara, tha kryeministri Dimitar Kovaçevski në përgjigje të pyetjes së një gazetari nëse planifikohet të hiqet aplikacioni Tik Tok sepse është duke u bërë i rrezikshëm për përdorim.

Gjatë vizitës së sotme në Komunën e Gostivarit, Kovaçevski theksoi se që nga fillimi i aplikimit të mediave sociale, ekspertët treguan se do të vijë një moment kur për shkak të mënyrës së krijimit dhe funksionimit të tyre, do të jetë e vështirë të kontrollohen dhe se funksionimi i tyre do të duhet të rregullohet.

“Mediat sociale janë një fenomen i ri në shoqëri. Në kohën kur ata u shfaqën më shumë se 10 vjet më parë, ato ishin absolutisht interesante për të gjithë. Megjithatë, prej atëherë ekspertët flisnin se do të vijë një kohë kur mediat sociale në mënyrën se si janë krijuar dhe në mënyrën se si funksionojnë do të jenë të vështira për t’u kontrolluar, praktikisht e pamundur dhe se do të vijë një kohë kur do të duhet të bëhet rregullimi. Nuk e kam fjalën për një shtet, por rregullim në lidhje me funksionimin e tyre të përgjithshëm”, tha Kovaçevski.

Ai theksoi se ka shembuj të ndryshëm në lidhje me përdorimin e mediave sociale dhe aplikacioneve të tjera 4G dhe 5G që përdoren në rrjetet publike të telekomunikacionit.

“Natyrisht, në vendin tonë, në përputhje me strategjinë e digjitalizimit dhe strategjinë e medias, në të ardhmen do të mendojmë për përdorimin e mediave sociale, këtu nuk po flas për të gjitha, nuk po flas për disa kufizime. por për rregulloren që do të mundësojë shfrytëzimin e tyre për të avancuar shoqërinë, e jo për t’u përdorur për diçka që ne nuk dëshirojmë ta kemi si pasojë në shoqëri”, tha Kovaçevski.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit