Prokuroria ka hapur lëndë dhe ka deleguar një prokuror për “bombat” e “Boki 13”

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 24.02.2023, 11:23

Kreu i Prokurorisë për Krim të Organizuar dhe Korrupsion, Islam Abazi, ka hapur lëndë dhe ka deleguar një prokuror publik i cili do ta marrë në pyetje Bojan Jovanovski-Boki 13 dhe i cili do t’i marrë “bombat” gjegjësisht audio bisedat, video incizimet, transkriptet që i posedon “Boki 13”.

Nga Prokuroria për “Makfax” theksuan se do të marrin të gjitha materialet nga Boki 13, për të cilat i dënuari ka treguar se janë dëshmi e krimeve të kryera nga persona të politikës, sistemit të drejtësisë dhe elitës së biznesit.

“Prokurori publik themelor duke vepruar sipas shkresës ka formuar lëndë që tashmë i është caktuar prokurorit publik i cili është përgjegjës për dëgjimin e personit të dënuar dhe në bazë të deklaratës dhe provave materiale që i posedon i dënuari t’i referohen prokurorit publik themelor dhe ai do të merr vendim për veprime të mëtutjeshme. Prokuroria inkurajon të gjithë ata që kanë njohuri dhe prova për krimet e kryera që sipas kompetencave të tyre t’i raportojnë në Prokurori”, thanë nga Prokuroria për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit.

Nga aty theksojnë se marrja në pyetje nuk mund të bëhet nga kryeshefi Abazi, siç ka kërkuar Boki 13, sepse sipas Ligjit për Prokurorinë Publike, atë e bëjnë prokurorët e zgjedhur.

Ndryshe, dy ditë më parë, “Boki 13” i dërgoi publikut një letër në të cilën kërkonte takim me Islam Abazi, në prani të avokatëve të tij Vladimir Tufegxhiq dhe Sashko Dukovski, për të dorëzuar dëshmitë e krimeve të kryera nga strukturat e larta shtetërore.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit