Në listën për gjykatës e prokurorë të ardhshëm, dominojnë fëmijët e zyrtarëve të BDI-së, LSDM-së dhe OBRM-PDUKM-së

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 21.02.2023, 15:49

Djemtë, vajzat, nipërit e bashkëshortet e funksionarëve të Bashkimit Demokratik për Integrim dhe Lidhjes Social Demokrate do të jenë gjykatësit dhe prokurorët e ardhshëm të Maqedonisë së Veriut. Në mesin e shumë kandidatëve si dhe në kohën kur gjyqësori po përballet me kritika të ashpra, lista e gjykatësve dhe prokurorëve të ri është e mbushur me ngjyra partiake. Përveç pushtetit ekzekutiv dhe atij legjislativ, Bashkimi Demokratik për Integrim familjarëve të vet, edhe atë deri në brezin e 4 po ju siguron ulëse edhe në pushtetin gjyqësor.

Nga 58 kandidatë, në listën e Akademisë për Gjyqtarë dhe Prokurorë publik të publikuar një ditë më parë, i 42-ti ishte djali i spikerit të Kuvendit nga radhët e BDI-së, Talat Xhaferit, Barlet Xhaferi si prokuror i ardhshëm.

Nipi i ish-anëtarit të KShZ-së nga radhët e BDI-së si dhe gjykatësit në Gjykatën Administrative, Subhi Jakupit, Ilir Jakupi ishte i 37-ti në listë për prokurorë.

Pajtim Mashkulli, i biri i këshilltarit të BDI-së dhe ish kryetarit të këshillit të komunës së Dibrës, Bashkim Mashkullit, do të shërbejë si gjykatës në një prej gjykatave të vendit.

Përveç bashkëshorte, shefi i Prokurorisë për ndjekjen e Krimit të Organizuar, Islam Abazi, Albulena Abazin tashmë do ta ketë edhe kolege pasi është në listën për prokurore. Abazi ishte fotografuar me funksionar dhe ish-funksionarë të BDI-së si dhe mënyra e zgjedhjes së tij u kritikua nga institucionet ndërkombëtare.

Përveç BDI-së, “hundët” në gjyqësorë dukshëm po i fut edhe LSDM-ja ndërkaq ish-gjykatësit dhe prokurorët po ua lënë vendet fëmijëve të tyre. Bashkëshortja e djalit të sekretares së përgjithshme të kuvendit, Cvetanka Ivanovës, Biljana Ivanova ishte në listë për gjykatëse. Në listë ishte edhe bashkëshortja e kryetarit të komunës së Aerodromit nga VMRO-ja, Timço Mucunskit, Simona Mucunski.

Edhe Jetmir Bexheti, djali i gjykatësit në Gjykatën e Apelit, Enver Bexhetit, për të cilin u konstatua se kishte mbajtur në sirtar lëndët për ish-shefin e policisë sekrete, Sasho Mijalkov, do të jetë një ndër prokurorët e ardhshëm të venit.

Sipas ekspertes dhe ish-kryetares së Komisionit Antikorrupsion, Mirjana Dimovska, shteti duke mos e parandaluar këtë po bëhet gjenerator i korrupsionit, shtoi se vetë kandidimi i tyre për në gjyqësor, përbën dyshime për korrupsion dhe nepotizëm.

”Nuk ka dyshim që kështu krijohet një gjenerator i korrupsionit, sepse nepotizmi është formë e korrupsionit. Bëhet fjalë për persona të afërm të cilët edhe sipas dispozitave ligjore nuk e kanë të lejuar të veprojnë si gjykatës dhe prokurorë 0:48 Çka duhet të presim? Të ndodhë korrupsioni i drejtpërdrejtë dhe pastaj të gjykohet në mënyrë të njëanshme dhe jo objektive? Pikërisht për këtë besimi në gjyqësor është shumë i ulët”, deklaroi Mirjana Dimovska, eksperte.

Në ndërkohë besimi në gjyqësor çdo vit po ulet dhe aktualisht vetëm 4 për qind e qytetarëve i besojnë plotësisht.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit