Yotova: Nëse bullgarët nuk bëhen pjesë e Kushtetutës, nuk ka negociata

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 18.02.2023, 23:27

Nënkryetarja e Bullgarisë Iliana Yotova u takua me përfaqësues të komunitetit bullgar në Republikën e Maqedonisë së Veriut në Ambasadës Bullgare dhe i falënderoi për guximin për të mbrojtur vetëdijen, traditat, gjuhën, historinë e tyre bullgare.

“Qëllimi ynë i përbashkët është të ulim shkallët e tensionit, të luftojmë çdo ditë me këtë gjuhë të tmerrshme urrejtjeje që po derdhet në Maqedoninë e Veriut në raport me Bullgarinë dhe popullin bullgar, kundër të gjitha përpjekjeve për të diskriminuar bullgarët në vend. Sido që të jenë veprimet e Republikës së Maqedonisë së Veriut, çfarëdo propagande të ketë, ne nuk do të devijojmë nga marrëveshjet që i kemi. Dhe nëse bullgarët nuk përfshihen në kushtetutën e vendit, nuk do të ketë asnjë pëllëmbë përparim në negociatat e Republikës së Maqedonisë së Veriut për anëtarësim në Evropë. Nuk do të ketë konferencë ndërqeveritare, nuk do të ketë një raport të KE-së me të cilin do të fillojnë negociatat reale”, theksoi Yotova pas takimit me ambasadorin e Bullgarisë në Maqedoninë e Veriut, Angel Angelov.

Sipas saj, Bullgaria po monitoron me kujdes situatën në vend, “kush dhe si përgatit tekstet e mundshme për të përfshirë bullgarët në kushtetutën e Maqedonisë së Veriut, si do të miratohen këto tekste, si do të reagojnë forcat politike, por mbi të gjitha institucionet në Maqedoninë e Veriut.

“Ne do të jemi gjithmonë mbrojtësit tuaj, ashtu siç mbrojtëm këtë djalë të pafajshëm, Hristiyan Pendikov, i cili për pak humbi jetën sepse ndihet bullgar dhe është anëtar dhe sekretar i një klubi bullgar. Nuk është prania e pasaportës bullgare ajo që e bën njeriun, është vetëdija e tij dhe kushdo që ka vetëdije bullgare do të mbrohet”, theksoi Yotova, duke kujtuar se këtë çështje e ngre presidenti bullgar Rumen Radev, për të drejtat e bullgarëve në Maqedoninë e Veriut në çdo samit në Bruksel, përfshirë takimin e fundit të Këshillit Europian.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Shqiptari në Gjermani
  Shqiptari në Gjermani, i cli gjeti në rrugë një portofol dhe vendosi që atë t;ia kthejë të zotit, një shtetas gjerman. Ai filmoi veten e tij me kamerën e makinës gjatë kohës që gjente shtëpinë e shtetasit gjerman. Fatmirësisht e gjeti dhe ia dorëzoi portofolin. Shtetasi gjerman e falënderoi shumë dhe e ‘shpërbleu’ atë me 20 euro.
  Sara nga Tirana
  Kandidatja e dytë është Sara nga Tirana, e cila, nuk zgjidhi të dhurojë para apo rroba për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri, por shprehu gatishmërinë e saj për të birësuar një fëmijë, që ka humbur familjen në rrënojat e asaj lëkundjeje të madhe. Ajo tha për JOQ se po pret momentin kur ta njoftojnë se mund të birësojë një fëmijë në Turqi apo Siri.
  Deoni
  I treti është Deoni i vogël nga Kukësi, i cili na tregoi se nuk ka rëndësi mosha për të pasur një zemër të madhe. Ai dhuroi arkën e tij të kursimeve për të prekurit nga tërmeti në Turqi dhe Siri. Ndoshta ato pak të holla të tij nuk janë asgjë, por mesazhi i tij është shumë më i madh.
  Shoferi i kamionit
  I katërti është shqiptari, shofer kamioni, i cili u nis nga Shkupi më qindra ndihma për të prekurit nga tërmeti në Turqi. Vetëm dy ditë pas tërmetit, ai mblodhi ndihma dhe u nis i vetëm drejt qytetit të shkatërruar nga lëkundjet sizmike.
  Babë e bir nga Kukësi
  Në vendin e pestë, janë babë e bir nga Kukësi. Afrim Cenaj(babai) dërgoi në redaksinë e JOQ Albania foton kur i puthte duart djalit të tij për të mos u larguar nga Shqipëria. Afrimi është pjesë e listës së heronjve për drymën që i jep djalit të tij që të kontribuojë në vendin e tij, ndërsa i biri është në listë sepse, pavarësisht situatës së vështirë në Shqipëri, po merr zanatin e babait dhe ka premtuar se do punojë për Shqipërinë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit