Ministri anglez: Fëmijët azilkërkues mund të deportohen në Ruandë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 25.01.2023, 23:36

Azilkërkuesit e mitur mund të deportohen nga Britania në Ruandë në një përpjekje për të penguar trafikantët e njerëzve që nxisin të rinjtë të hipin në gomone dhe të bëjnë kalimin e rrezikshëm të Kanalit.

Kështu ka deklaruar Ministri i Emigracionit, Robert Jenrick i cili thotë se nëse Mbretëria e Basshkuar nuk e bën këtë do të kthehet në 'një magnet' për trafikantët e njerëzve. Britania nënshkroi një marrëveshje me Ruandën vitin e kaluar për të dërguar azilkërkuesit në Ruandë për t'i trajtuar atje kërkesat e tyre.

Duke u paraqitur në komitetin e grave dhe barazive, Jenrick tha se asnjë fëmijë që mbërriti në Mbretërinë e Bashkuar i pashoqëruar nga një i rritur nuk do të dërgohej në Ruandë. Por i pyetur nëse do të ishin fëmijët që erdhën si pjesë e një grupi familjar, ai tha:

Ndërsa ne operacionalizojmë politikën e Ruandës, do të duhet të shqyrtojmë nëse do t'i heqim apo jo familjet. Bilanci që do të na duhej të merrnim në konsideratë është padyshim sfida e të miturve që largohen nga vendi në Ruanda kundër rrezikut që Britania e Madhe të bëhej magnet për trafikantët e njerëzve që fokusohen te familjet.

Projeksionet e Whitehall të marra nga Forca Kufitare thonë se deri në 80,000 emigrantë mund të bëjnë udhëtimin e rrezikshëm në 2023 nga 45,000 që ishin vitin e kaluar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit