“Ata kthejnë 50, ne do ikim 500”, anglezët të shqetësuar për reklamat e shqiptarëve me gomone në TikTok

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 25.01.2023, 18:25

Shqiptarët duket se janë kthyer në një "problem" të madh për anglezët pasi çdo ditë janë në qendër të vëmendjes së mediave.

Së fundmi "TheSun" ka shkruar për numrin e lartë të shqiptarë që po ndërmarrin udhëtimin me gomone tani në janar. Në artikullin e tyre thuhet se reklamat e kontrabandistëve shqiptarë të njerëzve në TikTok janë rritur shumë bashkë me udhëtimet me gomone. Të dielën, mbërritën në brigjet angleze 10 gomone me 442 emigrantë.

Pavarësisht paralajmërimit nga Sekretarja e Kulturës, Michelle Donelan se do të ndalohen reklamimet në internet, shqiptarët duket se nuk ka asgjë që i ndalon. Në një reklamë të fundit në TikTok ata shkruajnë:

Ata kthejnë 50, ne do të ikim 500. Na kontaktoni shqipe për nisjen e radhës. Vetëm SMS.

One TikTok ad sneered: 'They deport 50 but we will send 500. Albanians do get in touch'

Ndërkohë një tjetër shkruante:

Askush nuk do t'ju kthejë. Ju mbajnë vetëm një javë në qendrën e paraburgimit. Ne kemi një super çmim 4500 paund. Pagesa në mbërritje.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit