Sulm me thikë në Gjermani, 2 të vdekur dhe 7 të plagosur në një tren

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 25.01.2023, 17:44

Një sulm me thikë në një tren ka tronditur Gjermaninë pasditen e sotme pasi dy persona kanë vdekur.

DerSpiegel raporton se në një tren midis Kielit dhe Hamburgut, një burrë plagosi për vdekje të paktën dy pasagjerë. Ministrja e brendshme Sabine Sütterlin-Waack ka konfirumuar ngjarjen e rëndë dhe ka njoftuar arrestimin e autorit.

Ngjarja e rëndë ndodhi rreth orës 14:55 në trenin rajonal që po udhëtonte nga Kieli drejt stacionit kryesor të Hamburgut. Sipas policisë, një burrë rreth 20 deri në 30 vjeç ka goditur me armë thikë pasagjerët. Nga të dhënat e deritanishme mësohet se ka dy të vdekur, tre të plagosur rëndë dhe katër të plagosur lehtë. I plagosur ka mbetur edhe autori i cili është arrestuar.

Sipas policisë, treni është ndalur dhe hetimet po vijojnë për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes dhe motiveve të autorit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit