Dodik: Asociacioni i Kosovës një ditë do të bëhet Republikë Serbe

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 24.01.2023, 23:07

Presidenti i Republikës Serbe në Bosnjë, Milorad Dodik ka thënë se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka arritur ta kthejë çështjen e Kosovës nga një pozicion humbës në agjendë dhe në fokus të interesit, dhe theksoi se serbët duhet të jenë të bashkuar për negociata.

“Ajo se çfarë mund të shihet është që pasojat që kemi mundur të dëgjojmë për Kosovën është ajo që të ndërpritet rruga evropiane, që do të ndalen investimet dhe futen prapë vizat. Këto janë pasoja serioze”, ka deklaruar Dodik.

Sipas fjalëve të tij, këto pasoja mund të ndryshojnë edhe pozitën ekonomike, sociale dhe gjeopolitike për serbët.

Ai ka thënë se kërcënimet e Perëndimit janë rritur dhe në këtë aspekt pozita e Gjermanisë është forcuar.

“Gjermania, e cila është antiserbe në zonën e Ballkanit, dhe gjithmonë ka qenë. Asnjëherë nuk ka qenë racionale, reale dhe gjithmonë ka qenë kundër serbëve. Po ashtu, edhe tash është në raport me Kosovën”, ka thënë Dodik, shkruan Klix.ba.

Kur bëhet fjalë për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe në Kosovë, ai është shprehur se “është mirë që flasin për Republikën Serbe”, meqenëse siç thotë ai, shqiptarët shpesh thonë se nuk duan Republikë Serbe në Kosovë.

“Kjo është një gjë e mirë që po flasin, kjo një ditë do të jetë Republikë Serbe. E mendoj në kuptimin e plotë. Do të quhet Asociacioni i Komunave [me Shumicë – red.] Serbe, do të ketë funksionet ekzekutive të qeverisë ashtu si Republika Serbe, marrëdhënie të veçanta me Serbinë ashtu si Republika Serbe. Për ta ky është problem dhe krejt çka flitet është për të”, shprehet Dodiku.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq tha të hënën mbrëma, se në takim me pesëshen perëndimore i është thënë atij se Serbia duhet të pranojë propozimin evropian për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën, në të kundërtën do të përballet me ndërprerjen e procesit të integrimit evropian, ndalimin dhe tërheqjen e investimeve dhe të gjitha masave gjithëpërfshirëse që do të shkaktojnë dëme të mëdha në vend.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit