Kush është ish-agjenti i SHISH në New Jersy, që i dha 225 mijë $ ish-zyrtarit të FBI-së?

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 24.01.2023, 19:46

Nëse shpallet fajtor për akuzën e pastrimit të parave dhe korrupsion, ish-zyrtari i lartë i FBI-së, Charles McGonigal do të vuajë dënimin me 55 vjet burg.

McConigal u largua nga FBI në shtator të 2018-ës dhe është hetuar nga Gjykata e Nju Jorkut dhe nga gjykata federale në Uashington DC.

Ai dyshohet se ka “fshehur” 225 mijë dollarë të marra nga një ish-agjent i inteligjencës shqiptare në New Jersey.

Mediat e huaja shkruajnë se ish-zyrtari ka mbajtur sekret edhe disa udhëtime dhe lëvizje në Ballkan ku ish-agjenti shqiptar kishte interesat e tij në botën e biznesit.

Që nga gushti 2017 dhe gjithashtu pas lirimit nga FBI, McConigal nuk u ka zbuluar eprorëve lidhjet e tij me agjentin shqiptar, i cili në dokumentet e prokurorisë përcaktohet si "Personi A".

Kujtojmë se McConigal u arrestua në aeroportin JFK në Nju Jork ndërsa kthehej nga një udhëtim në Sri Lanka. Përmes avokatit të tij ai u deklarua "i pafajshëm".

Të shohim se mbi çfarë provash ka ndërmend të bazojë qeveria akuzën e saj”, theksoi avokati.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit