Arrestohet siçiliani, që i dha identitetin për përdorim bosit të Cosa Nostra-s

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 24.01.2023, 19:16

Një italian, identiteti i të cilit u përdor nga bosi mafioz Matteo Messina Denaro, ndërsa ishte i arratisur, është arrestuar nga prokurorët në Siçili.

Andrea Bonafede, një topograf 59-vjeçar sicilian, u akuzua të hënën se kishte ndihmuar mafiozin të shmangej arrestimit ndërsa ishte në arrati.

Denaro, kumbari i fundit i mafies siciliane dhe një nga kriminelët më të kërkuar në botë, u kap në një klinikë private në Palermo më 16 janar, 30 vjet pasi ishte shpallur në arrati, ku kishte marrë trajtim periodik për një tumor me emrin e rremë, Andrea Bonafede.

Denaro u dënua në vitin 2002 dhe u dënua në mungesë me burgim të përjetshëm për vrasjen ose urdhërimin personal të vrasjeve të dhjetëra njerëzve.

Sipas gjyqtarëve, Bonafede ia ka dhënë Denaros identitetin e tij, duke përfshirë kartën e identitetit, kartën e shëndetit dhe dy makina. Edhe shtëpia ku fshihej shefi në Campobello di Mazara ishte regjistruar me emrin Bonafede dhe ishte blerë me para në dorë me paratë e shefit. Bonafede u mor në pyetje nga hetuesit javën e kaluar dhe të hënën një gjykatës e vendosi në arrest për shoqatë mafioze.

Sipas gjykatësve, Bonafede "me vetëdije i dha Matteo Messina Denaro, për më shumë se dy vjet, identitetin e tij, një strehë dhe automjete për të lëvizur të sigurt".

Bonafede u mbrojt duke thënë se ai ishte takuar me Denaron rreth një vit më parë në Campobello di Mazara, një qytet i vogël në provincën Trapani, në Sicilinë perëndimore, ndërsa ai po ecte në rrugë. Bonafede tha se shefi i kërkoi që ta ndihmonte të merrte trajtim, mjekët thonë se Denaro ka kancer në zorrën e trashë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit