Arrestimi i ish-zyrtarit të lartë të FBI/ Pasi loboi për Ramën në SHBA hapi kompani në Tiranë

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 24.01.2023, 17:49

Pas arrestimit të ish-zyrtarit të lartë të FBI-së, Charles McGonigal, i cili akuzohet për shkelje të detyrës së ofruar nga SHBA për të denoncuar korrupsionin në Shqipëri dhe pas akuzës se me të ka bashkëpunuar edhe kryeministri Edi Rama, ky i fundit ka nxitur të distancohet. Rama ka shkuar deri në kufijtë e viktimizimit duke thënë se ndaj tij po bëhet një gjyq alla Big Brother nga politika dhe media.

Vetë CNN shkruan se McGonigal akuzohet se ka punuar me Shërbimin Informativ Shtetëror (SHISH) në Shqipëri, duke marrë 225 mijë dollarë rryshfet. Prokurorët pretendojnë se gjatë disa udhëtimeve jashtë shtetit në Shqipëri, Austri dhe Gjermani, McGonigal u takua me kryeministrin e Shqipërisë, me një politikan kosovar dhe persona të tjerë duke dezertuar misionin e tij.

Sipas hetuesve amerikanë, Rama është takuar të paktën katër herë me zyrtarin e FBI, por këto takime nuk janë raportuar.

Hpet biznesi

Por tashmë ka dalë në dritë një tjetër fakt. Në muajin shtator 2022, kur Edi Rama i kërkonte McGonigal një takim në SHBA për të formësuar nismën anti-korrupsion, në emër të këtij të fundit u hap një kompani në Tiranë për lidhje biznesi dhe rezulton se aksionet janë blerë në muajin prill të 2019 nga avokati Shefqet Dizdari.

Nga dokumentet që Syri.net ka siguruar në Qendrën Kombëtare të Biznesit, rezulton se McGonigal është aksioner dhe administrator në shoqërinë “Law Office and Investigation”. Në të njëjtën kohë, bashkë me të aksioner të kompanisë bëhen edhe Agron Neza, që gjithashtu përmendet në dokumentet e kontakteve me rusët dhe ish-agjenti tjetër i FBI Mark Thomas Rossini, i cili aktualisht është në gjykim në Porto Riko, i akuzuar për mashtrim dhe konspiracion.

Mbyllet biznesi

Por plani i Ramës me McGonigal u bllokua nga FBI dhe ish-agjenti mbylli edhe kompaninë në Shqipëri. Teksa ky skenar nuk u realizua, duket se më i suksesshëm ka rezultuar shqiptari i dytë, emri i të cilit del në dokumentin e publikuar nga Insajder.

Dorjan Duçka, bashkëpuntor i kryeministrit Edi Rama del sërish në listën e komunikimeve të ish-agjentit amerikan. Duçka është një lobues për llogari të Edi Ramës, të cilit i ka mundësuar takime të ndryshme. Takimi i fundit që Dorjan Duçka i ka mundësuar Edi Ramës është ai me drejtuesin e Facebook, Mark Zukenberg në mbrëmjen e organizuar nga prestigjozja gjermane Bild.

Fotot e shkrepura kanë tradhëtuar e kanë nxjerrë në pah lidhjet e Edi Ramës me Duçkën. Tashmë mbetet për tu zbardhur se kush është roli i Duçkës në kontaktin me ish-agjentin e FBI, të akuzuar nga autoritetet për lidhje me rusët.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit