Raketa kineze del jashtë kontrollit, rrëzohet dhe mbeturinat bien në Shqipëri

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 24.01.2023, 16:59

Raketa kineze CZ-2C-Y35, e lëshuar në orbitë në vitin 2014,në hapësirë dhe doli jashtë kontrollit në atmosferën e Tokës pasditen e së shtunës 21 janar në orën 16:12 me orën italiane, duke u përplasur mbi Libinë veriore me një trajektore nga Jug-Lindja në Veri.

Raketa e drejtuar drejt Greqisë perëndimore dhe Shqipërisë u rrëzua disa kilometra larg Italisë, teksa mendohet që disa mbeturina nga raketa të kenë mbërritur në tokë, megjithëse duhet të jetë e vështirë kryesisht në Shqipëri, disa kilometra larg Italisë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit