Studimi: Rrezet UV mund të dëmtojë ADN-në dhe të shkaktojë mutacione në qelizat njerëzore

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 21.01.2023, 23:00

Manikyrët me xhel janë bërë një element kryesor në sallonet e thonjve në shumë pjesë të botës, dhe është e lehtë të kuptohet pse. Krahasuar me manikyrin tradicional, variantet e xhelit janë më elastike ndaj dëmtimit dhe njollosjes dhe ruajnë shkëlqimin e tyre derisa të hiqni manikyrin nga thonjtë tuaj.

Një grup studiuesish nga Universiteti i Kalifornisë në San Diego vendosën të studionin pajisjet me rreze ultravjollcë që përdoren për këtë metodë. Studimi i publikuar në Nature Communications më 17 janar 2023, zbuloi se rrezatimi i emetuar nga tharëset e manikyrit UV mund të dëmtojë ADN-në dhe të shkaktojë mutacione në qelizat njerëzore.

Duke përdorur kombinime të ndryshme të qelizave të njeriut dhe të miut, studiuesit zbuluan se një seancë e vetme 20-minutëshe me një tharëse manikyri ultravjollcë çoi në vdekjen e 30 për qind të qelizave. Tre seanca të njëpasnjëshme 20-minutëshe panë që 65 deri në 70 përqind e qelizave të ekspozuara vdiqën. Midis qelizave të mbetura, studiuesit panë prova të dëmtimit mitokondrial dhe të ADN-së, përveç mutacioneve që janë parë te pacientët me kancer të lëkurës.

Rezultatet tona eksperimentale dhe provat e mëparshme sugjerojnë fuqimisht se rrezatimi i emetuar nga tharëset e manikyrave me rreze UV ​​mund të shkaktojë kancer të duarve dhe se tharëset e manikyrave UV mund të rrisin rrezikun e kancerit të lëkurës me fillim të hershëm.

Studiuesit paralajmërojnë se nevojitet një studim më i gjatë epidemiologjik përpara se të mund të thonë përfundimisht se përdorimi i pajisjeve për tharjen UV çon në një rrezik të shtuar të kancerit të lëkurës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit