Humbi babain më 21 janar mes bulevardit, Ana Veizi: Malli nuk shuhet, do të vazhdoj të kërkoj drejtësi

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 21.01.2023, 12:14

Ana Veizi, vajza e Ziver Veizit, i mbetur i vrarë vetëm disa metra larg rrethimit të kryeministrisë në protestën e 21 janarit të vitit 2011, ka folur në përvjetorin 12-të të vrasjes së babait të saj dhe tre protestuesve të tjerë të Partisë Socialiste në atë ditë të errët për demokracinë e këtij vendi.

Ajo mori pjesë në homazhet e kryera në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, teksa thekson se vitet nuk ia lehtësojnë dhimbjen e humbjes së babait. “Kanë qenë vite shumë të vështira. Koha kalon, por dhimbja nuk lehtësohet. Rritemi dhe e kuptojmë ç’është mungesa e babait. Nuk e rikthejmë dot atë që ndodhi”, u shpreh ajo.

Pavarësisht se në këto 12 vite drejtësia ka dështuar të vijë, e reja vazhdon të kërkojë të drejtën e saj, teksa nuk dihet sa e sigurt është kur shprehet se beson te drejtësia. Ajo shton se beson te drejtësia morale. Në fakt nuk ka ku të besojë tjetër pas 12 vitesh dështimi të drejtësisë institucionale.

“Unë gjithmonë do të kërkoj drejtësi, unë besoj te drejtësia. Rasti i babait tim është pak më i vështirë për t’u hetuar nga SPAK, por ne do i shkojmë deri në fund. Duam drejtësi. Besojmë te drejtësia morale, ajo na mban na jep forcë”, u shpreh ajo.

Sot u bënë 12 vite nga protesta e 21 janarit 2011 ku mbetën të vrarë 4 protestues në bulevardin dëshmorët e kombit: Aleks Nika, Ziver Veizi, Hekuran Deda dhe Faik Myrtaj.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit