Televizori juaj po ju përgjon!

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 21.01.2023, 15:42

ARTIKULL I NY POST

Fatkeqësisht, nga sot e tutje do ju duhet ta mendoni televizorin tuaj si përgjues, njëjtë si kompjuteri apo telefoni. Keni futur një spiun në dhomën tuaj të ndenjes dhe çfarë duhet të bëni për këtë?!

Shumë televizorë inteligjentë vijnë të pajisur me kamera që shumica e njerëzve nuk e kuptojnë se ndodhen aty. Ju mund ta mbuloni, por kush do dëshironte një shirit të zi në ekranin e televizorit?

Nisi të kuptoni veçoritë e gjurmimit të televizorit tuaj inteligjent, veçanërisht Njohjen Automatike të Përmbajtjes (ACR).

Çfarë është ACR dhe si ta fikni atë?

Është një veçori e njohjes vizuale që mund të identifikojë çdo reklamë, shfaqje televizive ose film që po shikoni në televizorin tuaj. Kjo përfshin kutinë e transmetimit, TV kabllor/On Air dhe madje edhe pajisjet DVD dhe Blu-Ray.

Këto të dhëna mblidhen dhe përdoren për qëllime marketingu dhe reklamimi të synuara. Nëse e gjithë kjo tingëllon rrëqethëse, ka mënyra për ta fikur. Metodat e sakta varen nga marka e televizorit tuaj.

Për ta fikur në TV LG: Settings > All Settings > General > LivePlus > Off

Për ta fikur në TV Samsung: Settings > Support > Terms & Policies > VIS Off

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit