Pas Microsoft edhe Google shkurton rreth 12 mijë vende pune! Shkak pasiguria ekonomike

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 20.01.2023, 17:30

Kompania mëmë e Google po shkurton rreth 12,000 vende pune, ose 6% të fuqisë punëtore të saj.

Sundar Pichai, shefi ekzekutiv i Alphabet, tha në një memo për Reuters se kompania e kishte rritur stafin e saj shumë shpejt vitet e fundit, "në një mjedis ekonomik të ndryshëm nga ai që po përballemi sot. Unë marr përgjegjësinë e plotë për vendimet që na sollën këtu", tha ai.

Shkurtimet vijnë disa ditë pasi rivali Microsoft njoftoi se do të shkurtojë 10,000 vende pune.

Humbjet e vendeve të punës prekin ekipet në të gjithë kompaninë duke përfshirë rekrutimin dhe disa funksione të korporatës, si dhe disa ekipe inxhinierike dhe produktesh.

Pushimet nga puna janë globale dhe do të prekin menjëherë stafin në SHBA. Alphabet tashmë u ka dërguar email punonjësve të prekur, thuhet në memorandum, ndërsa procesi do të zgjasë më shumë në vendet e tjera për shkak të ligjeve dhe praktikave lokale të punësimit.

Lajmi për pushimet nga puna vjen gjatë një periudhe pasigurie ekonomike, si dhe pritshmëri teknologjike, pasi Google dhe Microsoft investojnë në një fushë në rritje të softuerit të njohur si inteligjenca artificiale gjeneruese.

"Kam besim në mundësinë e jashtëzakonshme që kemi përpara falë forcës së misionit tonë, vlerës së produkteve dhe shërbimeve tona dhe investimeve tona të hershme në AI," shkroi Pinchai në shënim.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit