Osmani: Nuk ka arsyetime për sulmin fizik ndaj sekretarit të klubit bullgar

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 20.01.2023, 16:46

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, dënoi sulmin e mbrëmshëm ndaj sekretarit të klubit bullgar “Car Boris i Tretë” në Ohër dhe tha se askush nuk duhet të sulmohet për shkak të ndjenjës së përkatësisë.

“Sulmuesit janë identifikuar dhe pres që së shpejti të dalin para drejtësisë. Cilësia më e madhe e këtij vendi është toleranca multietnike dhe respekti për vlerat e të tjerëve dhe nuk do të lejojmë askënd të rrezikojë atë që kemi arritur”.

“Pres që ta vizitoj të plagosurin nga Ohri menjëherë pas kësaj konference për media. Ky është shtetas i Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe me këtë rast askush nuk duhet të sulmohet për shkak të ndjenjave, qëndrimeve dhe identitetit. Duhet të reagojmë me guxim dhe veçanërisht institucionet që të marrin masa që një ngjarje e tillë të mos përsëritet”, tha Osmani në konferencën për media.

Ai nuk konsideron se provokimet e Angel Xhambaskit dhe Kostadin Kostadinovit gjatë përkujtimit të revolucionares Mara Buneva e kanë nxitur dhunën fizike në Ohër.

Për Xhambaskin tha se “nuk dëshiron të luajë në historinë e Xhambaskit, i cili vetëpromovohet me provokime sepse është personazh margjinal”.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit