Ishte kapur më parë me dokumente false/ Arrestohet shqiptari që nuk hoqi dorë nga ‘ëndrra italiane’

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 20.01.2023, 16:45

Një shtetas shqiptar 28-vjeçar u arrestua më 18 janar nga Zyra e Emigracionit në Komisariatin e Policisë Rovigo.

Pasi kishte hyrë në Itali në vitin 2021, ai kishte tentuar të nisej për në Mbretërinë e Bashkuar me dokumentacion fals dhe për këtë arsye ishte arrestuar në Pizë, ku ishte njoftuar se do të dëbohej dhe do t’i ndalohej hyrja në territorin italian për 3 vjet.

Gjithsesi, në gusht 2022, ai arriti të kthehej në Itali, pasi kishte ndryshuar identitetin dhe kishte siguruar një vizë për punë si infermier.

Pas hetimeve të kryera nga Zyra e Emigracionit në Komisariatin e Policisë Rovigo, me verifikimin e gjurmëve të gishtave të tij, u konstatua shkelje e rregullave të Aktit të Konsoliduar të Emigracionit.

Ndaj, pas arrestimit në Rovigo, shqiptari është dënuar me 8 muaj burgim dhe dëbim nga territori italian.

Mbrëmjen e djeshme ai u shoqërua në aeroportin e Bolonjës për riatdhesimin e tij në Shqipëri, ku do të duhet të qëndrojë jo më pak se 5 vjet.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit