Nuk kanë marrë pagën e radhës, naftëtarët e Ballshit: Ministrisë së Financave nuk po ia ndjenë fare për shtresën tonë

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 20.01.2023, 15:10

Të lënë në harresë nga qeveria, naftëtarët e uzinës së naftës në Ballsh, i janë drejtuar JOQ duke shprehur shqetësimin e tyre që ka të bëjë me pagën e muajit sipas VKM-së së qeverisë e cila nuk u kaluar ende. Duke shprehur indinjatën që nuk kanë marrë kompensim si të gjithë shtresat e tjera këtë vit, naftëtarëve të Ballshit nuk po u jepet as paga e radhës. Duke vënë në pah shpenzimet e kryera për Vitin e RI, pagesat e kredive, qirave, naftëtarët u bëjnë thirrje instancave përkatëse, konkretisht Ministrisë së Financave që të kthejnë sytë nga kategoria e naftëtarëve të Ballshit dhe t'u kalojë pagën.

Mesazhi pranë redaksisë së JOQ Albania:

Pershendetje !

Naftetareve te uzines se naftes Ballsh nuk po u kalon paga e muajit sipas VKM se qeverise. Mire kompensim nuk na dhane siç bene me shtresat e tjera, por tashme nuk po japin pagen e radhes. Kishim shpenzime te vitit ri, kemi kredi, qera....dhe ketyre te ministrise se financave u shkruajme , por as ua ndjene fare.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit