Përmbytjet shembin urën në Lezhë, 600 banorë mbeten të izoluar në fshat

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 19.01.2023, 17:10

Situata e përmbytjeve në Lezhë sa vjen e përkeqësohet. Së fundmi për shkak të prurjeve të shumta dhe të rrëmbyeshme të përroit të Matanisë, është shembur ura që lidh banorët e lagjes “Kodra e Mullirit” me rrugën nacionale.

Për momentin 600 banorët e këtij fshati kanë mbetur të bllokuar pasi nuk kanë akses në rrugën nacionale. Por sikur të mos mjaftonte kjo edhe tubacioni i ujësjellësit është dëmtuar.

Qarkullimi në urën që lidh fshatin Mërçi me superstradën Lezhë- Balldre, është bllokuar pasi uji ka dalë në sipërfaqe të urës.

Vlen të thuhet se parashikimet e sinoptikanëve dhe meterologëve kanë qenë të shumta për situatën që do të vinte, por reagimi i pushtetit vendor i vakët dhe i munguar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit