Polici e ndaloi në gjendje të dehur, MPB do hetojë, Kovaçevski nuk do kërkojë përgjegjësi

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 18.01.2023, 20:17

Kryeministri Dimitar Kovaçevski në konferencën e sotme për media tha se nuk është në gjendje të kërkojë përgjegjësi nga Sashko Mitovski, kryetari i komunës së Kriva Pallankës, edhe pse vjen nga radhët e LSDM-së, sepse është zgjedhur me votim të qytetarëve.

Polici Kristofer Stoevski në rrjetet sociale ka njoftuar se ka marrë dy shuplaka nga kryetari i Komunës së Kriva Pallankës, Sashko Mitovski. Ngjarja dyshohet se ka ndodhur në mesnatën e 14 janarit 2023 dhe siç thotë Stoevski është sulmuar pasi me veturë e ka penguar rrugën me forcë, ndërsa Mitovski ka qenë nën efektin e alkoolit. Për këtë incident ku është sulmuar polici, ka reaguar edhe VMRO-DPMNE.

Në lidhje me rastin, Ministria e Punëve të Brendshme afrohet në mënyrë të paanshme dhe do të shqiptohen sanksione pavarësisht nëse pjesëmarrësi në atë ngjarje është në një pozicion të caktuar apo jo në një pozicion të caktuar.

Për sa i përket përgjegjësisë, kryetarët zgjidhen nga qytetarët dhe ata kanë përgjegjësi para qytetarëve brenda mandatit. Të gjitha institucionet që janë pjesë e sistemit të sanksioneve dhe vlerësimeve duhet të vendosin në mënyrë të paanshme, tha Kovaçevski.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit