Kapet 1 ton kokainë në Itali, 4 shqiptarët e arrestuar janë porositësit (DETAJE)

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 18.01.2023, 18:06

Një ton kokainë është sekuestruar nga Policia Financiare e Barit në portin e Savonës.

Mediat italiane bëjnë me dije se droga ishte fshehur në pjesën e zhytur të anijes tregtare dhe u gjet nga zhytësit e

Seksionit të Operacioneve Detare të Savonës.

Sakaq u sekuestruan 741 copë kokainë, të ambalazhuara në 26 mbështjellës celofani, të fshehura në vendin kur qëndrojnë motorët e anijes dhe pesha e saj në total llogaritet në një ton.

Ky sekuestrim kokaine është zhvillimi i një operacioni që më 2 janar çoi në arrestimin e katër shqiptarëve dhe sekuestrimin e 3.5 kuintaleve kokainë, ku edhe në këtë rast droga kishte mbërritur në portin e Savonës.

Pas arrestimit të të katërve, Guardia di Finanza kishte mësuar për mbërritjen në portin e Savonës të një ngarkese tjetër me lëndë narkotike në një anije tregtare me flamur të Hong Kongut, e cila u nis nga porti i Santos në Brazil më 30 dhjetor.

Kjo është arsyeja pse u aktivizua monitorimi i ngarkesave. Operacioni është pjesë e hetimeve të Fiamme Gialle të Barit, të koordinuara nga Drejtoria e Qarkut Antimafia e kryeqytetit pulian, që synojnë rindërtimin e operacioneve të një shoqate kriminale të dedikuar për trafikun transnacional të kokainës, e cila dyshohet se operon në Italinë qendrore-jugore, në bashkëpunim me organizata të krimit shqiptar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit