Tifozi 6-vjeçar i Liverpool ka vetëm 1 vit jetë, do të takojë Salah para se të vdesë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 18.01.2023, 02:01

Një 6-vjeçar i cili ka vetëm një vit për të jetuar ëndërron të takojë heroin e tij Mohamed Salah.

Jayden Lamerton ka një tumor të pashërueshëm të trurit dhe familja e tij tani është e përqendruar në krijimin e kujtimeve të fundit me dhe për të.

Gjashtëvjeçari, i cili ‘ka mbështetur gjithmonë Liverpool-in’, u dërgua në Infermierinë Mbretërore të Syrit në Plymouth në dhjetor të vitit të kaluar pasi u ndje keq papritur. Vetëm disa javë më vonë, Jayden u diagnostikua me glioma difuze të brendshme pontine (DIPG) pasi një skanim MRI zbuloi se ai kishte një "gungë" në trungun e tij të trurit dhe atij iu dha një prognozë prej vetëm nëntë muajsh deri në një vit për të jetuar.

Familja tani po bën gjithçka që mundet për të ndihmuar ëndrrat e të riut Jayden të realizohen.

Pas fillimit të një mbledhjeje fondesh në GoFundMe që ka grumbulluar më shumë se 43,600 £, prindërit e Jayden do ta çojnë atë në Anfield këtë fundjavë pasi duan t’i realizojnë ëndrrën që të shohë idhujt e tij kur ata luajnë me Chelsean të shtunën.

Tezja e Jayden, Lucy Rhian Dawson, tha se nipi i saj është 'i çmendur' për Liverpool-in dhe se do të donte të takonte Mo Salah.

Mamaja e tij Chelsea Edmonds zbuloi se si lajmi i tmerrshëm që mori familja i la ata me zemër të thyer, por ata janë të vendosur për të 'bërë ëndrrat e tij realitet dhe për ta bërë këtë hapësirë ​​të shkurtër të fundit të bukur për të gjithë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit