30-vjeçarja vdes nga endometrioza/ Konsultohuni me mjekun nëse keni këto simptomat që shpesh i nënvlerësojmë

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 17.01.2023, 18:36

Një grua në Britani, Aubrion Rogers, ndërroi jetë në moshën 30 -vjeçare nga komplikimet e endometriozës, pasi nuk kishte kohë t'i nënshtrohej operacionit gjinekologjik që do t'i kishte shpëtuar jetën.

Dhe megjithëse rasti i saj është jashtëzakonisht i rrallë siç thonë ekspertët në Marie Claire britanike, shumë gra vuajnë nga kjo gjendje e zakonshme gjinekologjike pa e ditur, pasi simptomat e saj përkojnë me ato të sëmundjeve të tjera dhe shpesh priremi t'i nënvlerësojmë dhe t'i shpërfillim.

Çfarë është endometrioza?

Është një sëmundje kronike që vlerësohet të ndodhë në rreth 10% të grave, kur indet e ngjashme me atë të endometriumit rriten jashtë mitrës, për shembull në vezore, tubat fallopiane dhe fshikëz.

Ndër simptomat e endometriozës janë dismenorrea (periudha të dhimbshme me gjakderdhje të madhe), dhimbje gjatë seksit, në legen, shpinë, zorrë dhe fshikëz. Shpesh diagnoza vonohet me vite (mesatarisht duhen 6.7 vjet , sipas britanikes Marie Claire) dhe ndonjëherë ndodh vetëm kur një çift fillon të hetojë shkaqet e infertilitetit të tyre.

Konsultohuni me mjekun tuaj nëse keni një ose më shumë nga simptomat e mëposhtme:

-Menstruacionet e dhimbshme

– Gjakderdhje që zgjat shumë ditë

-Dhimbje gjatë aktit seksual

– Simptomat e zorrëve ose të fshikëzës

-Dhimbje ose gjak gjatë defekimit ose urinimit

-Problemet e infertilitetit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Djali tek Sheshi Skënderbej
  I pari në listë është i riu, që në daljen e tij në sheshin Skënderbej, në fillim të vitit, vendosi që të gëzonte një vajzë të mitur, të pastrehë, që po shijonte vetëm nga jashtë lodrat që ishin vendosur në qendër të Tiranës. Teksa ai e pa, që ajo nuk kishte mundësi ekonomike për të hipur në karusel, e mori dhe bashkë me të shijuan një xhiro.
  Qytetari nga Kavaja
  Kandidati i dytë është djali nga Kavaja që vendosi t’i hapte derën e shtëpisë Gabrielit, të riut që flinte në rrugët e Tiranës, pasi vuante nga probleme të shëndetit mendor. Ai ishte i vetëm, pasi nuk kishte familje dhe qytetari nga Kavaja vendosi që ta strehonte në banesën e tij.
  I riu zemërgjerë
  Kandidati i tretë, është i riu nga Tirana, i cili ndaloi makinën në mes të rrugës, në një kohë me shi dhe zbriti nga automjeti për t’i dhënë një palë këpucë dhe një xhup një të moshuare, që po lypte tek makinat, që kishin mbetur në trafik. Ai u kujdes personalisht që ajo t’i vishte ato që i dhuroi dhe më pas u largua.
  Djali që ndihmoi të moshuarin
  Kandidati i katërt, është një tjetër i ri, i cili po ashtu ndaloi makinën në rrugë për të ndihmuar një të moshuar që i ishte prishur biçikleta. Ai bëri aq sa mundi, që i moshuari të rregullonte biçikletën dhe më pas të largohej drejt banesës së tij.
  Greis dhe Rakel
  Në vendin e pestë kemi motër e vëlla, Greisin dhe Rakelin, dy të vegjëlit, që detyruan nënën e tyre të ndalonte makinën për t'i dhënë disa të holla një djali të mitur që po lypte në rrugë. I mituri kishte në krahë një fëmjë të vogël dhe kjo preku më shumë motër e vëlla. Ata i lëshuan disa të holla bashkëmoshatarit të tyre dhe më pas u larguan me të ëmën.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit