Gjermani/ Arrestohet aktivistja dhe fituesja e çmimit Nobel Greta Thunberg

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 17.01.2023, 18:19

Policia gjermane ka vënë në pranga aktivisten dhe fituesen e çmimit Nobel, Greta Thunberg, pasi kjo e fundit ka marrë pjesë në një protestë kundër prishjes së fshatit Luetzerath.

Fshati i vogël, i cili është bërë vija e parë për debatin gjerman për klimën, po pastrohet për t’i hapur rrugë zgjerimit të një miniere qymyri.

Fshati i Luetzerath-it është në pronësi të firmës së shërbimeve RËE dhe është zbrazur përpara prishjes së tij, për të lejuar zgjerimin e minierës së qymyrit Garzëeiler.

Aktivistët mjedisorë duan që Gjermania të ndërmarrë veprime të menjëhershme për lëndët djegëse fosile dhe po kundërshtojnë zgjerimin e minierës së qymyrit.

Ata argumentojnë se shkatërrimi i fshatit për t’i hapur rrugë vendit do të rezultonte në sasi të mëdha të emetimeve të gazit serrë nga lëndët djegëse fosile të minuara.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit