“Bota po merr fund!”/ Të rinjtë po i drejtohen “Satanizmit” duke e adhuruar si fe

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 17.01.2023, 12:26

“Në ritualet tona, nuk ka kurrë vrasje, nuk ka kurrë sakrificë, nuk ka kurrë rit gjaku për Satanin. Ne nuk e adhurojmë djallin. Ne nuk bëjmë magji…”

Satanizmi po josh një numër në rritje të të rinjve të zhgënjyer nga fetë tradicionale, për t'u bashkuar me grupin e tij duke ofruar një "alternativë".⁠

Grupet satanike në mbarë botën pretendojnë se Satanizmi u ofron njerëzve mundësi për t'u përfshirë në aktivizëm dhe fushata për çështje të tilla si gjinia dhe seksualiteti, si pjesë e thirrjes për anëtarët më të rinj.⁠

Chaplain Leopold, bashkë-udhëheqës i Rendit Global të Satanit në Mbretërinë e Bashkuar, shtoi se shumë të rinj "po largohen nga ato që tashmë janë pikëpamje të vjetruara të cilat nuk janë në përputhje me kohët moderne".⁠

Siç këmbëngul Rendi Global i Satanit në Mbretërinë e Bashkuar si dhe udhëheqës të tjerë dhe anëtarë të grupeve satanike në mbarë botën “do të ishte e vështirë të dalloje një Satanist që ecën në rrugë”.

Megjithatë, teksa ritualet makabre okulte, sakrificat e virgjëreshës, kupat e gjakut dhe besimi në djall janë një gjë e së kaluarës, Satanizmi po josh një numër në rritje të rinjsh të zhgënjyer me fetë tradicionale "të vjetruara" dhe për t'u bashkuar me grupin e tyre duke ofruar një "alternativë" ndaj besimeve tradicionale.

The Sunday Telegraph ka folur me liderët dhe anëtarët e grupeve satanike në mbarë botën të cilët pretendojnë se mundësitë që Satanizmi u ofron njerëzve për t'u përfshirë në aktivizëm dhe fushatë për çështje të tilla si gjinia dhe seksualiteti janë pjesë e thirrjes për anëtarët e rinj, veçanërisht ata që kanë gjithnjë e më pak gjasa të deklarohen si të krishterë.

Chaplain Leopold, një sipërmarrës 32-vjeçar me bazë në Londër, bashkëdrejton Urdhrin Global të Satanit në Mbretërinë e Bashkuar, për të cilin ai tha se ka parë një rritje prej 200 për qind të anëtarësimit gjatë pesë viteve të fundit.

Komentet në rrjetet sociale mbi këtë lajm janë shprehur të shqetësuar, ku shumë prej tyre e konsiderojnë si shenjë të fundit të botës dhe degradimit të shoqërisë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit