Presidenti Pendarovski në Forumin Ekonomik Botëror në Davos

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 17.01.2023, 09:22

Presidenti Stevo Pendarovski nga sot do të marrë pjesë në Takimin vjetor të Forumit Ekonomik Botëror, i cili po mbahet në Davos të Zvicrës.

Presidenti Pendarovski sot është paraparë të marrë pjesë dhe të flasë në panelin “Në mbrojtje të Evropës”, i cili fillon në ora 08:30, në të cilin do të marrin pjesë edhe presidentët e Polonisë Andzhej Duda dhe Lituanisë Gitanas Nauseda, ministri i Punëve të Jashtme të BE-së dhe Bashkëpunimit i Spanjës Hoze Manuel Alvarez Bueno dhe udhëheqësja e Forcave Demokratike të Bjellorusisë Svetlana Tihanovskaja, njoftoi zyra e shefit të shtetit.

Sesioni “Në mbrojtje të Evropës” mund të ndiqet drejtpërdrejtë në: https://www.weforum.org/event_player/a0P68000000ZvnvEAC/sessions/a0W68000007EnWyEAK?locale=en&lang=English&theme=light

Në kuadër të forumit në Davos, presidenti Pendarovski do të marrë pjesë edhe në sesionin “Dialogu diplomatik për Ballkanin Perëndimor”, ku do të ketë disa takime bilaterale me pjesëmarrësit e forumit.

Takimi vjetor i Forumit Ekonomik Botëror në Davos, i titulluar “Bashkëpunimi në një botë të fragmentuar”, zhvillohet nga data 16 deri më 20 janar 2023 dhe marrin pjesë liderë nga politika, biznesi dhe shoqëria civile për të debatuar gjendjen e botës dhe prioritetet për vitin në vazhdim

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit