Banorët e Bërxullës përshkallëzojnë protestën, hipin në shtyllën e tensionit dhe kërcënojnë se do hidhen

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 15.01.2023, 13:11

Banorët e Bërxullës kanë rinisur protestat e tyre duke kërkuar të marrin kompensimin e pronave që preken nga projekti i rrugës Thumanë-Kashar-Fier. Ata kundërshtojnë rrugën dhe kompaninë GENER 2 e Bashkim Ulajt cila ka nisur punimet pa njoftuar qytetarët. Sipas banorëve, projekti po u merr tokat me një çmim qesharak dhe nën çmimin aktual të tregut. Sot banorët e Bërxullës, kanë kërkuar sërish takim me ministren Balluku, ndërsa kanë hipur në shtyllën e tensionit dhe ku kanë kërcënuar se do hidhen nga aty. Siç shihet nga foto, dy banorë kanë hipur në shtyllën e tensionit, teksa raportohet se janë për më shumë se 1 orë.

“Pa ardhur ministrja Balluku nuk ka asnjë lloj marrëveshje”- shprehen banorët.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit