Për herë të parë në botë, filmohet nga ajri momenti kur balenat mishngrënëse vrasin peshkaqenin e madh të bardhë

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 14.01.2023, 20:00

Pamjet mahnitëse tregojnë balenat vrasëse që gjuajnë peshkaqenë të mëdhenj të bardhë në Afrikën e Jugut.

Një ekip shkencëtarësh përdori një helikopter dhe një dron për të kapur pamjet e para ajrore të orkave që gjuanin dhe vrasin peshkaqenë të mëdhenj të bardhë.

Më 16 maj 2022, një zbavitje vrasjeje një orëshe nga një grup orkash u kap nga lart në Gjirin e Mosselit.

Ndërsa biologët detarë e kanë ditur prej kohësh se balenat vrasëse mund të sulmojnë të bardhët e mëdhenj, ajo kurrë nuk ishte kapur në kamera si kjo më parë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit