25 vite në pushtet/ Kremlini gati të emërojë Putin si kandidat në zgjedhjet e 2024

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 13.01.2023, 19:44

Në Kremlin kanë nisur përgatitjet për zgjedhjet presidenciale në Rusi, të cilat pritet të mbahen në vitin 2024.

Zyrtarët e administratës së presidentit po nisen nga fakti se zgjedhjet, pavarësisht luftës, do të mbahen brenda afateve të përcaktuara në muajin mars të këtij viti dhe në to do të marrë pjesë Vladimir Putin.

Kështu shkruan gazeta ruse Kommersant, duke cituar burime pranë Kremlinit. Faqja Viorstka gjithashtu përmend të njëjtën çështje.

Amendamentet e bëra në Kushtetutën ruse në vitin 2020 "zeruan" mandatet presidenciale të Presidentit Putin, duke e lejuar atë të kandidojë në 2024 dhe 2030.

Vetë Putini, i cili ka qenë në detyrë që nga viti 2000 (me një pushim midis 2008-2012, kur Dmitry Medvedev ishte i njëjti kryeministër dhe president), për momentin nuk ka deklaruar nëse do të jetë apo jo kandidat.

Kremlini planifikon të testojë teknologji të ndryshme dhe "ide thelbësore" për vitin 2024 në zgjedhjet rajonale në vjeshtën e 2023.

Burimet e Kommersant theksojnë se vëmendje do t'i kushtohet "shtresës së re”, atyre që luftuan në Ukrainë dhe të afërmve të tyre. Kremlini gjithashtu pret të punojë me elektoratin në territoret e aneksuara rishtazi të katër rajoneve të Ukrainës, duke supozuar se zgjedhjet do të mbahen edhe atje.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit